HESABIM
GİRİŞ YAP

Hoşgeldiniz! Hesabınıza buradan giriş yapabilirsiniz.Yardım
ya da
YENİ HESAP OLUŞTUR

Bilgilerinizi girerek yeni bir hesap edinebilirsiniz.Epiktetos'tan Yaşam Ve İçsel Huzur Üzerine Düşünceler


 Epiktetos, Antik Roma'da yaşayan bir köle, bir filozoftu. Mutluluğun hiç bir zaman dış koşullara bağlı olmamasını savundu. Son derece sade bir hayat sürdü. Bu kitap öğrencisi Flavius Arianus tarafından gelecek nesiller için korunmuştur. Yüzyıllar ve kültürler boyunca dünya liderleri, generaller ve sıradan halk, kişisel huzurları ve yaşamın büyük denemeleriyle karşı karşıya kaldıklarında ahlaksal bir yön bulmak için bu kitaba güvenmişlerdir.


"Mutluluk ve özgürlük, bir tek ilkenin açık seçik anlaşılmasıyla başlar: bazı şeyleri kontrol edebiliriz, bazı şeyleri edemeyiz."  (S:8)


"Dikkatinizi gerçekten sizi ilgilendiren şeyler üzerinde odaklayın ve başkalarının işlerinin sizi ilgilendirmediği konusunda açık bir görüşe sahip olun."  (S:9)

"Bizi gerçekten korkutan ve umutsuzluğa düşüren şey, dışımızdaki olayların kendileri değil, fakat bizim onlar hakkındaki düşüncelerimizdir. Bizi rahatsız eden 'şeyler' değil, onların anlamını yorumlama biçimimizdir."  (S:13)

"Şeyler ve insanlar, bizim onların olmasını arzu ettiğimiz gibi ya da göründükleri gibi değildirler. Onlar oldukları gibidirler."  (S:14)

"Dışsal koşullarımızı biz seçemeyiz fakat bu koşullara nasıl yanıt vereceğimizi her zaman seçebiliriz."  (S:15)


"Kişisel erdeme, mükemmel insanlarla arkadaşlık ederek ulaşamazsınız. Kişisel erdeminizi yaratmak için kendi emeğinizi harcamalısınız. Bunu şimdi yapın, elinizden gelenin en iyisini yapın ve kimin sizi gözetlediğiyle ilgilenmeyin." (S:17)

"Siz izin vermedikçe, hiç bir olay sizi etkileyemez. Başınıza bir şey geldiğinde bunu anımsayın." (S:20)

"Aslında kaybedecek hiçbir şey yok. Biz 'O şeyi kaybettim' demeyi bırakıp, onun yerine 'O şey geldiği yere döndü' dediğimizde, içsel huzur başlar."  (S:22)

"Çocuğunuz bir şey mi döktü? Para cüzdanınızı yanlış bir yere mi koydunuz? Kendinize şunları söyleyin; 'Rahatsız edici bir sorunun sakin bir şekilde üstesinden gelmek, benim içsel huzurum için ödediğim bedeldir. Kaygı ve endişeden özgür kalmam için ödediğim şeydir; işe yaramaz bir şey için değil'"  (S:23)

"Amacınıza yapışın. Yalnızca amacınıza yapışmanız sizin iradenizi güçlendirir ve size tutarlı bir yaşam verir."  (S:24)

"Özgürlük her istediğimizi yapma hakkı ya da becerisi değildir. Özgürlük sizin gücünüzün sınırlarını ve tanrısal iradenin koyduğu doğal sınırları anlamınızdan sonra gelir. Yaşamın sınırlarını ve kaçınılmazlığını kabullenerek, onlarla savaşmak yerine onlarla birlikte çalışarak özgür olunur."  (S:25)

"İnsanların sizi incitecek güçleri yoktur. Herhangi bir olay karşısında küçük düşüp düşmemek, sizin seçiminize bağlıdır."  (S:31)

"İyi bir kişi olmanız ve sorumluluklarınızı yerine getirmeniz, şöhretli ve güç sahibi biri olmanızdan daha iyidir."  (S:37)

"Yaşamın ödüllerinin bedelini ödemeyi arzu etmemek, her zaman bizim seçimimizdir. Genellikle bu bedeli ödememiz çok daha iyidir, çünkü bedel bizim dürüstlüğümüz, doğruluğumuz olabilir."  (S:38)


"Kendi kararınızı adalet ve iyilik beklentisi üzerinde sabitleyin. Yaşadığınız olayların içinde kendilerini size gittikçe artan ölçüde göstereceklerdir." (S:50)


"Ne kadar dehşetli görünürlerse görünsünler bütün olayların içindeki gizli fırsatları aramamızı engelleyebilecek hiç bir güç yoktur."  (S:53)


"Çevrenizdeki yapılan konuşmaların boş sözler düzeyine indiğini anladığınızda, konuşmaları yeniden daha yapıcı konular düzeyine çıkaracak şekilde incelikle yönlendirip yönlendiremeyeceğinizi araştırın, eğer olanaklı ise bunu yapın. Bununla birlikte, eğer yabancılar arasında kalmışsanız, basit bir şekilde sessiz kalın."  (S:58)

"Kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin. İletişime girdiğiniz kişilerin alışkanlıklarını taklit etmek, insani bir özelliktir. Bizler istemeden de olsa, ötekilerin ilgi alanlarını, sanılarını, değerlerini ve olayları yorumlama alışkanlıklarını alır, benimseriz."  (S:60)

"Size sözel saldırı ya da eleştiri yapıldığında korkmayın. Yalnızca ahlaksal olarak zayıf kişiler, böyle durumlarda kendilerini savunma ve ötekilere anlatma çabası içine girerler. Bırakın sizin için, edimlerinizin kalitesi konuşsun. Biz başkalarının bizim hakkımızda oluşturdukları izlenimleri kontrol edemeyiz ve böyle bir kontrol çabası içine girmemiz bizim karakterimizin değerini düşürür."  (S:63)


"Bırakın en üstte aklınız olsun. Acele etmeden bir şey üzerinde uzun uzun düşünüp taşınma alışkanlığını geliştirin."  (S:66)

"Erdemli yaşam akıl üzerine kuruludur. Eğer siz aklınızı korursanız, aklınız da sizi korur."  (S:69)

"Ne kadar yavaş olursa olsun, bir kere aşırılığa kaçtığımızda, aşırılığın hızı artar ve geçici hevesler, kaprisler içinde kendimizi kaybederiz."  (S:70)

"Üzülerek şunu söyleyebiliriz ki, birçok insan, erkekler ve kadınlar bütün güçlerini fiziksel görünüşleri ve ötekiler üzerinde bıraktıkları etki konusuna harcamaktadırlar."  (S:71)

"Değerli şeyler konuşmak ile değerli şeyler yapmak arasında çok fark vardır. Yalnızca ilim sahibi olmaya fazla ağırlık vermeyin. Edimleri ile konuştukları ilkeler arasında tutarlılık olan insanları birer örnek olarak izleyin." (S:78)

"Bu andan itibaren, kendinizi düş kırıklıklarına uğratmaya son verin. Kendinizi kalabalıktan ayırın. Sıradan olmaya ve size dayatılanları yapmaya daha ne kadar dayanacaksınız? Kendiniz olmak için pek fazla zamanınız yok."  (S:79)
Kaynak :listekitap.com/kitap/bugun-bile-guncelligini-koruyan-epiktetosun-icsel-huzur-iyi-yasamin-kapisini-acardan-24-alinti/

Sayfayı Paylaş :