HESABIM
GİRİŞ YAP

Hoşgeldiniz! Hesabınıza buradan giriş yapabilirsiniz.Yardım
ya da
YENİ HESAP OLUŞTUR

Bilgilerinizi girerek yeni bir hesap edinebilirsiniz.Su ve Sağlık

Hepimiz her gün yeterli miktarda su içmenin sağlığımız açısından önemini biliyoruz ancak ben kısaca tekrar bu başlıkların altını çizmek istiyorum.

 

Su, diğer önemli görevlerinin yanı sıra vücut sıcaklığını dengeler, eklemlerin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur, omuriliği ve diğer hassas dokuları korur ve belki de en önemlisi idrar, terleme ve bağırsak hareketleriyle vücudumuzdaki atık maddelerden kurtulmamızı sağlar.

 

1-2 gün su içmezseniz (kahve, çay, çorba…vs dahil) yutkunma güçlüğü oluşur, kas spazmları ve şiddetli mide bulantısı yaşamaya başlarsınız. Susuzluk devam ederse bağırsak hareketleri durur, cilde doğru kan akışı durur, ciddi beyin fonksiyonu bozuklukları (hezeyanlar) görülmeye başlar. 3-5 gün sonra ise beyin fonksiyonları tamamen durur ve organlar kendini kapatır.

 

Peki, sağlığımız için bu kadar önemli olan su aynı zamanda zayıflamamıza yardımcı olabilir mi?

 

Son yılların popüler sorularından olan “su içmek zayıflatır mı?” sorusunun kısa cevabı “evet”. Fakat su içmek direkt zayıflatıcı etkisi yoktur. Yani kilonuzun sabit kalması için gereken günlük kalori miktarını azaltmadan sadece su içerek zayıflayamazsınız ancak su diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olarak kilo vermenizi kolaylaştıran 0 kalorili ve çok sağlıklı bir destektir.

 

Su İçmenin Zayıflamaya Katkısı

 

Su içmek bazen çay içmek, meyve suyu içmek, kahve içmek veya çorba içmek gibi diğer sıvıların tüketimiyle karıştırılıyor. Ancak h20 dışında kalan tüm içecekler şeker, kafein, kalori, tatlandırıcı, asit veya tüketmeyi pek istemeyeceğiniz gıda kimyasalları içeriyor. Sıvı ihtiyacınızı bu tip içeceklerden karşılamak yerine sadece su içmeye çalışın.

 

Tok Hissetmenizi Sağlar ve İştahınızı Azaltır

           

Her öğünden önce bir bardak su içmek masadan daha az kalori alarak kalkmanıza yardımcı olur (1). Midenizi dolduran su yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğüne kadar iştahınızı azaltır. Ancak su midede çok uzun süre kalmaz ve idrarla, terle birlikte kısa sürede vücuttan atılır. İki öğün arasında 2-3 bardak su içerek vücudun susuz kalmasını önleyebilirsiniz.

 

Atıştırmalıkları Azaltmanıza Yardımcı Olur

           

Hani bazen canımız bir şey çeker veya bir şeyler yemek isteriz de o “şeyin” ne olduğunu bir türlü bulamayız. İşte böyle bir durumda kaldığınızda yemek yerine 1 büyük bardak su için. Bunu pek çok beslenme uzmanı tavsiye ediyor.

 

Pek aç olmamanıza rağmen canınız bir şeyler yemek istediğinde 1 bardak su içtikten sonra 10 dakika beklemek yemek ihtiyacınızı azaltacaktır. Bu sayede öğünler arasında ekstra kalori almanıza neden olan atıştırmalıkları minimum düzeye indirebilirsiniz.

Sindirime Yardımcı Olur

 

Yemekten sonra içilen su gıdaların sindirim sisteminde daha kolay parçalanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda su bağırsaklarda dışkının yumuşamasını sağlayarak diyet yapanların sık sık yaşadığı kabızlık sorununu önler. Yeterince su içmezseniz bağırsaklar dışkıdaki suyu kendine alır ve dışkı katılaşarak kabızlığa neden olur (2)

 

Enerjinizi Yükseltir

 

Suyun kendisi enerji vermez ancak susuzluk enerjinizin azalmasına yol açar. Bunun nedeni sıvı kaybına bağlı olarak kas hücrelerindeki elektrolitlerin büzüşmesidir (3). Kas hücreleri yeterince sıvı alamadığında “kas yorgunluğu” yaşanır ve kendinizi halsiz hissederseniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapıyorsanız enerjinizi korumak için normalden daha fazla su içmelisiniz.

 

Metabolizmayı Hızlandırır

 

Soğuk su içtiğinizde metabolizmanız suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için ekstra enerji harcar ve bu işlem sırasında daha fazla kalori yakılır. Metabolizma soğuk su içtikten 10 dakika sonra hızlanmaya başlar ve yaklaşık 30-40 dakika sonra en yüksek noktasına ulaşır. Bunun kilo vermenize büyük bir etkisi olmayabilir ancak yakılan her ekstra kalori uzun dönemde faydanızadır.

 

Ne Kadar Su İçmeliyim?

 

Bazı uzmanlar günde 8 bardak, bazıları en az 2 litre içilmeli diyor ancak günlük su tüketiminin ne kadar olması gerektiği konusunda net bir rakam yok çünkü vücudun su ihtiyacı kişinin yaşına, fiziksel aktivite derecesine göre değişebiliyor. Ayrıca havanın sıcak olması, sıcak çalışma ortamı, aşırı terleme gibi faktörler su ihtiyacını arttırıyor.

 

Ne kadar su içmeniz gerektiğini, daha doğrusu yeterince su içip içmediğinizi idrarınızın renginden anlayabilirsiniz. Kabaca idrarınızın rengi ne kadar açıksa o kadar iyi (4). İdrar rengi koyulaştıkça vücudunuzda yeterli miktarda su olmadığı söylenebilir.

 

Egzersiz yapıyorsanız egzersizden önce, egzersizin ortasında ve sonrasında su içmelisiniz. Egzersiz öncesi midenizin dolmasını istemiyorsanız küçük bir bardak içebilirsiniz.

 

Nasıl Daha Fazla Su İçebilirim?

 

Sabah kalkar kalkmaz ve her öğünden önce 1 büyük bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Sabahları içilen su böbreklerin temizlenmesine yardımcı olurken öğünlerin öncesinde içilen su daha az yemek yemenizi sağlar.

 

Tatlandırılmış içecekleri suyla değiştirin. Kola, paketlenmiş meyve suyu içmek gibi alışkanlıklarınız varsa bu içeceklerin yerine su içmeye çalışın. Hem bir sürü gıda kimyasalının vücudunuza girmesini önlemiş olursunuz hem de 0 kalori alırsınız.

Yanınızda küçük bir şişe su taşımayı alışkanlık haline getirerek ev ve iş yerinde daha fazla su tüketebilirsiniz.

 

Susamak vücudun susuz kaldığının işaretidir. Susamayı beklemek yerine sık araklılarla büyük yudumlar şeklinde su içmek vücudunuz için daha faydalıdır.

 

Suyu bir miktar tatlandırmak su içmekten keyif almanıza yardımcı olabilir. Bunun için bardağınıza 1-2 dilim limon, 1 dilim portakal veya 1-2 dilim elma atabilirsiniz.

 

KAYNAKÇA

 

Su içmek zayıflatır mı? (t.y.). http://iyigelenyiyecekler.com/su-icmek-zayiflatir-mi/

 

Sayfayı Paylaş :